Alku tuollaCerw
Adan suunnitelma kuulosti oikein hyvältä. Eikä vampyyri voinut olla hymähtämättä, kun Adan sanoessa ettei vielä jättäisi Cerwiä rauhaan. Kuitenkaan, sen enempää asiaa kommentoimatta vampyyri seurasi naista tallista ulos. Sentäs oli hiukan varjoa matkalla, muutenhan he eivät millään olisi selvinneet hengissä saakka perille!
Aurinko oli laskenut jo roimasti, kun he pääsivät kylään. Eipä matka muuten olisi niin kauan vienyt, mutta kun piti etsiä aina se varjoisin reitti. Cerw oli jo onnistunut saamaan mokomasta loistepallosta mahtavan päänsäryn, joten oli tosiaankin vain onni, että se kohta laski mailleen.
Kaikesta huolimatta keskustassa oli vielä kasoittain ihmisiä, kuten aina. Puheensorina oli melkoinen ja vieläkin tuntui kaikkialla olevan rutosti väkeä. Vaan Cerw tiesi, että pian väki rauhoittuisi ja piiloutuisi koteihinsa. Jossain myytiin hyvälle tuoksuvia ruokia, todennäköisesti jotain leivonnaisia, toisaalla taas kaupusteltiin käsintehtyjä koruja ja liinoja. Ja löytyihän joukosta muutama pikkuvaraskin, jotka saattoivat väkijoukosta helposti napata jonkun rahapussin taikka myyntipöydältä jokusen tuotteen ja kadota sitten pian näkyvistä.
Kylläpä tuoksuu
Cerw mutisi ja vilkuili ympärilleen. Tuoksulla hän ei tosin tarkoittanut vastapaistettua leipää taikka herkullisen näköisiä leivonnaisia, vaan jostain leijailevaa veren tuoksua. Ihmiset eivät sitä surkealla hajuaistillaan huomanneet, mutta vampyyri huomasi helpostikin. Todennäköisesti jossain oli jokunen lihanmyyjä. Cerw tosin ei pahemmin eläinten verestä piitannut, oli sen verran pahan makuista.
Minnes sitä voisi mennä?
Vampyyri käänsi katseensa naiseen, tuo kun tuntui tuntevan paikat hiukan paremmin. Kyllä Cerw osasi liikkua täällä, se kun oli hieman pakollista, mutta eipä hän oikein tiennyt mihin sitä voisi auringonpaistetta karata.
// Akuma ja Ada, tulkaas tänne. Ja joo, ei nyt oikein inspannut tuon otsikon kanssa //
Viimeksi muokannut Lazu päivämäärä 02 Kesä 2008, 21:00, muokattu yhteensä 1 kerran