Pohjapiirros piirretään siten, että rajataan rakennuksen muoto ja sitten aletaan rajaamaan siitä huoneita ja lisäämään yksityiskohtia lintuperspektiivistä.
Tähän tapaan.Mie jätin menemättä Tampereelle, ei ollut leimareihin mänijöitä. Muuten olisi saattanut käydä hassusti ja olisin ehkä törmännyt Agnaan, hoh. Olisivat juosseet kirkuen karkuut miun nähdessään.
Tämäkin varmaan kuuluisi argumentointiosioon, mutta esitän ihan yleisenä pohdiskeluna mitä ihmiset tarkoittavat ilmaistessaan hahmojensa ihonvärin olevan "normaali". Normaali kenen näkökulmasta? Mikäli viitataan valkoiseen ihoon, maailman mittapuulla se ei ole normaali väri, sillä valkoisia ihmisiä on vain 8% maailman väestöstä. Teoriassa "normaali" ihonväri viittaisi siis keskieurooppalaiseen sävyyn, mutta aina ei voi tietää tarkoitetaanko sitä. Poliittinen korrektius, missä olet!
Ja sitä, että mie sanon Farrea neekeripojaksi, ei sitten lasketa. Se on hellittelynimi, ettäs tiedätte. Ja sillä kuinka minä olen aasialais-itäeurooppalaisperimäni myötä keskimääräistä tummempi/keltaisempi ei ole mitään tekemistä asian kanssa.