Kirjoittaja Crimson » 14 Huhti 2012, 23:53
Kenraalin hymähdyksen myötä nuoremman katse kääntyi jälleen tuota kohden. Vanhemman sanoissa oli pointtia. Eihän Cúdis saattanut lähteä karkuun kesken juhliensa, mikäli ei aivan typerys ollut ja mies todellakin oli jo osoittanut, ettei lähelläkään vastaavaa ollut. Ellei sitten ollut varannut jo kaksoisolentoaankin kaiken varalle, mutta se taas kuulosti liian hullulta edes ollakseen totta.
Jälleen vartijat kävivät katoamaan näköpiiristä. Reitti olisi taas vapaa, ja tilaisuus pitäisi käyttää hyödyksi, mikäli nopeasti takaisin linnalle mielittiin. Iriador kuunteli Dariuksen telepaattisen viestin, eikä ollut niin innoissaan kuulemastaan kuin parhaimmassa mahdollisessa tilanteessa olisi saattanut. Nyt ei auttanut kuitenkaan valittaa, vaikka mieli olisi tehnyt. Kenraalin sana oli hänelle laki. Nyt suoritettiin tehtävää ei oltu mukavilla seurapiiri juhlilla iltaa viettämässä, kuten aluksi oltiin tahdottu uskotella. Nyökkäyksen myötä, otti punatukka vastaan Dariukselta muistikirjan ja puristi sen tiukasti käteensä.
Matkaan lähdettiin kenraalin johdatuksella. Iriador seurasi melkein tuon vieressä, pitäen jatkuvasti ympäristöään silmällä mahdollisen vaaran suhteen. Koskaan, ei koskaan, saattanut olla liian varma, etteikö joku sittenkin olisi pimeyden seasta seurannut pakenevaa kaksikkoa. Niin ei kuitenkaan toivottavasti ollut. Cúdisin miehet vaikuttivat osaltaan tumpeloilta, etteivät olleet osanneet etsiä kaikki mahdollisia piilopaikkoja lävitse mutta ehkä ei ensimmäisenä mieleen tulisi jonkun piiloutuneen keskelle pusikkoa, joten menkööt se kyseisen piikkiin.
Iriador huokaisi helpotuksesta. Tilanne vaikutti olevan ohitse. Olivathan he jo vaikka kuinka kaukana kartanosta ja juhlista. Kuka tai mikä enää voisi sotkea suunnitelmia kuin itse Cúdis.
Seis siihen paikkaan!, kaikuivat aatelisherran äänellä lausutut sanat punatukan päässä, joka sai nuoremman erityisen hämmentyneeksi. Iriador pysähtyi paikoilleen, kuin oli käskettykin, mutta ei käskyn takia, vaan hämmennyksensä. Punapää kääntyi ympäri, huomaten Cúdisin ja muutaman vartijan astelevan ripeään tahtiin heidän kannoillaan. Aatelisherra oli siis sittenkin päättänyt jättää juhlansa hetkeksi ja lähteä ajojahtiin. Paperit ja mahdollinen paljastuminen taisivatkin olla tuolle tärkeämpää, kuin mikään muu tässä maailmassa tällä hetkellä. Iriador oli juuri varoittamaisillaan Dariusta, kunnes häijy kipu iski ja levisi ympäri punatukan päätä. Kipu oli niin häijy, että se sai Iriadorin älähtämään ja tiputtamaan muistikirjan maahan, samalla kun punatukka vaipui kaikesta vastaantaistelemisesta huolimatta polvilleen maahan päätään pidellen molemmin käsinsä. Cúdis oli siis ilmeisesti jonkin sortin psionisti - joka taas hankaloitti asioita entisestään. Se selittäisikin, miksi tuo osasi sulkea mielensä jopa itse kuninkaalta. Uhkaavasti aateli kävi vartijoineen lähestymään päätään pitelevää ja ääneen kiroavaa Iriadoria, ilmeisesti aikeenaan korjata omaisuutensa takaisin tältä varkaalta.